Chipmeister Nederland
Grasmaat 9
3871 PH Hoevelaken
0900-CHIPTUNING / 033-2990742
|
|
|
27-2-2007 |  Ik heb hem laten “chippen”. Is thans een veelgehoorde uitspraak. Het is bijna net zo'n gewone optie als lichtmetalen wielen of een schuifdak, maar heeft het ook zin? Een Seat Leon 20VT is in de standaarduitvoering al een potente pretmachine. Maar volgens de Nederlandse tuner Chipmeister kan het allemaal nog wat feller.
|  Aan de betrouwbaarheid schort het niet bij de productieversie van de Seat Leon 20VT. De auto is ondanks zijn hoge vermogen geen zenuwachtig type, maar een snelle auto met een hoge alledaagse inzetbaarheid. Dat wordt ook door tuner Chipmeister niet in twijfel getrokken. Wel zag hij aanleiding om de 1,8 liter turbomotor middels chiptuning nog verder op te peppen. Na montage van de chip moet dat volgens de tuner resulteren in 210 pk bij 5700 min -I en 290 Nm bij 3100 min -I, waar een “gewone” Leon 20VT het moet stellen met een maximum koppel van 235 Nm bij 1950 min -I. | Voor deze rij-impressie kregen we de standaardchip mee zodat we die voor een goed vergelijk onderweg weer konden terugplaatsen. Dat betekent dat tijdens de eerst “sprint” met de gitzwarte Leon de Chipmeister-chip de regie voerde over de motor. Het eerste dat bij het beroeren van het gaspedaal opvalt, is de betere respons. Duidelijk feller dan bij de standaardversie. Het grote “sleuren” begint bij zo'n 3000 toeren. Wel blijkt tijdens de eerste paar honderd meter dat de motor wat twijfelend oppakt. Alsof hij nog even na moet denken. Dat wordt bij navraag bij Chipmeister in Hoevelaken ook bevestigd. Geert Steenge van dat bedrijf daarover: “Zo'n eerste stukje moet het motormanagement zich nog even aanpassen aan de nieuwe chip. Adapteren heet dat.” En aan die verklaring twijfelen wij ook niet, want gedurende de rest van de rit pakt de motor gretig en zonder haperingen bij elk toerental op. Want ondanks het feit dat het gewijzigde maximum koppel later beschikbaar komt, blijkt daaronder ook trekkracht genoeg voorradig te zijn. De meetapparatuur van Speedcentre in Geldermalsen registreerde echter andere waarden dan door Chipmeister werden opgegeven.
|  Het maximum koppel van de gechipte Leon bedroeg 331 Nm bij 3450 min -I, oftewel dik veertig Nm meer dan de tuner belooft. Maar de standaardchip leverde ook meer trekkracht dan in de specificaties stond vermeld: 254 in plaats van 235 Nm tussen 3000 en 4500 omwentelingen. In beide gevallen krijg je dus meer Newtonmeters tot je beschikking, zonder dat opnieuw moet worden bijbetaald. Ook krijgt de Leon van Seat vier paardenkrachten meer mee dan het opgegeven aantal van 180. De Chipmeister-chip bleef daarentegen 8,2 pk onder de beloofde 210 pk en kwam uit op 201,8 pk bij 5027 toeren per minuut. |  Steenge keek niet vreemd op van de resultaten. “De Chipmeister-specificaties zijn altijd aan de voorzichtige kant, dat blijkt in dit geval wel weer uit het hogere koppel. Dat deze motor echter niet het opgegeven aantal pk's haalt kan te maken hebben met minder ideale koeling op een testbank. Hoe dan ook, metingen variëren altijd iets per motor.” De conclusie aan de hand van de metingen en onze rijervaringen met de Chipmeister-Leon is onverminderd positief. Verschillen met de standaard Leon zijn de voelbaar betere trekkracht en betere gasrepons. Handmatige acceleratiemetingen met de stopwatch bevestigden deze indruk. Zowel vanuit stilstand als bij de tussenacceleratie bleek de Chipmeister-Leon superieur aan de standaardversie. PrijsChipmeister-pakket incl. montage € 350,- | | << terug |
|